łuparki do drewna

Łuparki do drewna – jaką maszynę do łupania drewna wybrać?

Dzięki siekierze rąbanie drewna może być prawdziwym ciężkim obowiązkiem i potencjalnie niebezpiecznym, jeśli nie wiesz, co robisz. Za pomocą rozdrabniacza do drewna, zadanie zostaje zdegradowane do bezpiecznego poziomu.

Najprostszym urządzeniem hydraulicznym, które można dziś znaleźć w powszechnym użyciu, jest łuparka do drewna.

Zazwyczaj zawiera wszystkie podstawowe elementy maszyny hydraulicznej:

  • Silnik, zapewnia zasilanie dla systemu. Silnik jest podłączony do pompy oleju hydraulicznego.
  • Pompa oleju hydraulicznego, tworzy strumień oleju wysokociśnieniowego.
  • Zawór, pozwala operatorowi uruchomić siłownik hydrauliczny.
  • Istnieje również zbiornik do przechowywania oleju hydraulicznego, który zasila pompę i zwykle filtr, aby utrzymać czystość oleju.

Dzielenie kłód to, niewdzięczna praca, która świetnie nadaje się do budowania charakteru.

W rzeczywistości może być dość niebezpieczna, powolna i czasochłonna.

Jest na rynku mnóstwo hydraulicznych, elektrycznych i napędzanych silnikiem łuparek do drewna, zaprojektowanych specjalnie po to, aby odciążyć, rozłupać drewno szybciej i bezpieczniej niż kiedykolwiek wcześniej.

Jeśli nie masz nic przeciwko użyciu siły fizycznej do podziału drewna, ale jeśli wolisz coś łatwiejszego, szybszego i bardziej wydajnego niż machanie siekierą, warto wybrać ręczny rozdzielacz kłód. Warto poszukać łuparki do drewna, która równoważy użycie dużej siły. Jeśli potrzebujesz przenośnego urządzenia do rozdzielania kłód, ręczny rozdzielacz kłód może być dla Ciebie, szukaj więc takiego, który jest mały i wystarczająco lekki, aby zmieścił się z tyłu ciężarówki. Łuparka do drewna robi dokładnie to, co mówi nazwa. To urządzenie służące do dzielenia kłód na mniejsze kawałki. Ludzie kupują je w celu szybkiego i łatwego rozdrabniania dużych ilości drewna. Łuparki hydrauliczne, gazowe i elektryczne nie wymagają dużego wysiłku fizycznego, dzięki czemu mogą wykonać ciężkie zadania. Jest to szczególnie ważne dla każdego, kto nie ma siły fizycznej, aby podzielić wiele kłód, lub dla tych, którzy mają duże, regularne źródło drewna, że rozdzielenie ich ręcznie zajęłoby zbyt dużo czasu.

Łuparki do drewna obejmują małe, proste, przenośne urządzenia, aż po drogie, wysoko wydajne maszyny do rozłupywania drewna na skalę przemysłową. Większość ludzi szuka czegoś pośrodku, coś, co odciąża fizycznie od machania siekierą, ale bez kosztów i ciężaru zbyt dużej maszyny.

Często łuparki hydrauliczne wykorzystują kombinację siły fizycznej i inżynierskiej do rozdzielania kłód łatwo, bez ryzyka i kosztów związanych z modelami gazowymi lub elektrycznymi. W ręcznych łuparkach kłoda jest umieszczana w kołysce, konieczne jest wówczas pompowanie uchwytów w celu dociśnięcia tłoka do kłody. To może być męczące, ale jest o wiele mniej wyczerpujące niż użycie siekiery przez taki sam czas.

Łuparki gazowe i elektryczne zwykle dostarczają znacznie więcej mocy i prędkości niż ręczne łuparki hydrauliczne. Wymagają albo energii elektrycznej, albo paliwa do napędzania. Szybkość i wytrzymałość tych maszyn jest zwykle tak duża, że ​​mogą ciąć o wiele bardziej płynnie i precyzyjnie niż jakiekolwiek ręczne urządzenia.

Maszyna do łupania drewna – jaką wybrać?

Jeśli poszukujesz maszyny do łupania drewna, która zapewni wystarczającą ilość wysokiej jakości drewna opałowego, zapomnij o siekierze i odkryj wiele opcji maszyn do łupania kłód. Niezależnie od tego, czy dzielisz drewno na użytek komercyjny, czy też zaopatrujesz się w drewno na opał w domu, istnieje wiele hydraulicznych urządzeń do łupania drewna. Mocne maszyny dostępne, aby spełnić wszystkie potrzeby.

Dzieląc kłody na mniejsze rozmiary, które sprzyjają wydajnemu sezonowaniu i spalaniu, maszyna do łupania kłód wytwarza łatwo i bezpiecznie zbiory wysokiej jakości drewna opałowego bez wytężonej pracy ręcznej. 

Rodzaje łuparek do drzewa

Oto kilka ważnych czynników, które należy rozważyć przy wyborze nowej maszyny do łupania drewna.

Planujesz mobilność, z dala od źródeł elektrycznych? Będziesz potrzebował maszyny wykorzystującej silnik spalinowy. Jeśli masz generator, który może obsługiwać maszynę, możesz wybrać silniki elektryczne. Niektóre maszyny do łupania kłód mogą być zasilane bezpośrednio przez inny pojazd. W takim przypadku wykorzystuje się skrzynie załadunkową samochodu lub przyczepę ciągnika. 

Łuparki elektryczne nie wymagają żadnego wysiłku fizycznego (oprócz montowania kłód i usuwania kawałków po ich rozdzieleniu), co czyni je idealnymi opcjami, jeśli nie jest się sprawnym fizycznie lub jeśli posiada się za dużo drewna do rozłupania. Ponieważ maszyna do drewna wykonuje całą ciężką pracę za Ciebie, można wybrać model, który ma wysoki poziom siły łupania lub taki, który może obsłużyć duże rozmiary kłód.

Łuparki elektryczne wymagają mniej stałego czyszczenia i konserwacji niż łuparki gazowe, dlatego zamiast tego należy porównywać natężenia prądu i napięcia, aby upewnić się, że wybierzesz łuparkę, która działa wydajnie.

Zazwyczaj można oczekiwać podobnych specyfikacji dla wielu modeli łuparek elektrycznych / hydraulicznych pod względem maksymalnej siły łupania i prędkości cyklu. Te maszyny zwykle dostarczają od 4 do 7 ton siły. Te wartości uzasadniają wyższą cenę niż tańsze modele ze względu na lepszą jakość wykonania, wszechstronność i to, że zostały zaprojektowane tak, aby były proste i wygodne w użyciu.

Łuparki gazowe oferują taką samą moc, wytrzymałość i efektywność, jak łuparki elektryczne. Używają gazu jako źródła paliwa. Oznacza to jednak, że warto szukać rozdzielacza kłód o niewielkiej potrzebie konserwacji, który jest łatwy do czyszczenia. Będzie trzeba go wytrzeć, zmienić filtry i naprawić wycieki, więc wybierz taki, który ułatwi Ci życie. 

Łuparki z gazem są najlepszym wyborem, jeśli masz duże ilości drewna, aby dzielić je co sezon, ze względu na ich szybkość i moc. Czasami łatwiej jest przewieźć gdzieś maszynę, niż na odwrót, w takim przypadku łuparka gazowa jest lepsza niż elektryczna, ponieważ nie jest się ograniczonym pod względem lokalizacji czy zasilania. Jednak gaz powoduje emisje, które mogą być szkodliwe, gdy są wdychane w dużych ilościach. 

Łuparki ręczne wykonują ciężką pracę, bez kosztów, wymogów konserwacyjnych i emisji związanych z modelami zasilanymi elektrycznie lub gazem. Przynoszą najlepsze z obu rozwiązań. Przystępną cenę i łatwość użycia ręcznych rozgałęźników oraz wygodę i moc hydraulicznego rozdzielacza kłód.

Im większa maszyna do łupania drewna tym lepsze efekty

Łuparki hydrauliczne ocenia się na podstawie ich maksymalnej siły hydraulicznej. Jest to wielkość siły wytwarzanej przez tłoki hydrauliczne. Te wartości podaje się w  tonach, a wyższe wartości to większa siła maszyny.  W przypadku małych kłód (na przykład o średnicy 12 cali i długości 24 cali) zaleca się 16 lub więcej ton. W przypadku większych kłód, maszyna do łupania powinna mieć większą pojemność, w tym 42 tony, 58 tony i 72 tony.

Te wyższe pojemności znacznie ułatwiają dzielenie twardych i dużych kłód przy jednoczesnym zwiększeniu wydajności. Maszyny do łupania drewna, które mogą być używane zarówno w pionie, jak i w poziomie, znacznie ułatwią pracę. Ustawienie poziome pozwala łatwo załadować drewno z wysokiego stosu drewna lub z tyłu ciężarówki, a także ułatwia pozycjonowanie kłód w celu uzyskania lepszej precyzji łupania. Ustawienie pionowe pozwala na łatwiejsze ładowanie większych, cięższych kłód i tych, które znajdują się bliżej ziemi. Ogólna zasada wyboru rozmiaru i mocy to: im większa maszyna, tym większa wydajność. 

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *